تبلیغات
هنرکده آکاژو:آموزش معرق-عکس-مطلب-وکتور-گرافیک

نظر سنجی
کدامیک را بیشتر می پسندید ؟


نمدار" از گونه‌های درختان جنگل‌های شمال كشور است كه از ارسباران در شمال غرب كشور تا مینودشت در شرق استان گلستان گسترده شده است.

نمدار "‪ "Tilia spp‬درخت متوسط القامت جنگل‌های شمال ایران به ارتفاع حدود بیست متر و قطر حدود یك متر است.
"اعظم وحیدی" كه در مورد خصوصیات این درخت تحقیقاتی انجام داده است، می گوید: نمدار در گرگان بین رباط گزلق و گرگان، زرین گل، تنگ راه و تنگ گل و در مازندران در قائم شهر، چالوس و و عباس آباد و نیز در استان گیلان وجود دارد.
وی اضافه كرد: در مناطق معتدله شمالی ‪ ۴۵‬گونه نمدار وجود دارد كه فقط پنج گونه آن در اروپا وجود داشته و همچنین در شمال شرق و جنوب ایالات متحده تا مكزیكو، جنوب آسیا تا مركز چین و جنوب ژاپن انتشار دارد.
نمدار در استان‌های شمالی به نام‌های نرمدار در نور و مازندران، كاوكهل در رودسر و رامسر، كپ، كف در رودسر، دیلمان و لاهیجان، پالادوپالاس در منجیل و در آستارا به گیو معروف است.
دراین ارتباط دانشنامه گلستان از وجود این درخت با نامهای املاطور، پلد كاه، تیول، كلار، گدار، چر و زیرفون و ریزفون در كتب قدیمی خبر داده است.
از لحاظ گیاه‌شناسی نمدار درختی با تاج بزرگ و گرد بوده و پوسته تنه آن صاف به رنگ خاكستری تیره است كه فرورفتگی‌های كوچك گردی مشابه جای ساچمه روی آن دیده می‌شود.
برگهای این درخت ساده، متناوب و قلابی شكل با دو نیمه متقارن ونوك تیز است، از سوی دیگر نمدار همراه با برگچه‌های فرعی باریك كه رنگ آن سبز مغزپسته‌ای است، جلوه خاصی دارد
این درخت مناطق شمالی كشور ریشه قوی و عمیق داشته كه انشعابات زیاد و كمانی كه انتهای آن به سمت پایین قوسی پیدا می‌كند داشته و تاج گیاه، خوش- فرم، كروی شكل و جالب است.
پوست درختان مسن به رنگ خاكستری روشن است، گل نمدار كوچك، معطر و به رنگ كرم و زرد كم رنگ، ستاره‌ای شكل و ریز بوده كه دارای دنباله باریك و بلندی است.
درهر گل آذین این درخت پنج تا ‪ ۱۲‬گل وجود دارد كه در اواخر فصل بهار شكفته می‌شوند و میوه آن سفت شبیه به فندق كروی یا تخم مرغی به رنگ سبز یا خاكستری به اندازه نخود بوده كه در سطح خارجی آن چند برجستگی طولی مشاهده می‌شود.
میوه‌های نمدار در پاییز می‌رسند ولی پس از خزان برگ‌ها نیز ممكن است در سرتاسر زمستان بر روی گیاه باقی بمانند.
گل‌های نمدار از نظر دارویی خاصیت ضدگرفتگی داشته و خواب آور است و در اضطراب وترس به خصوص درمان تپش قلب و اعصاب مفید می‌باشد.
همچنین گفته می‌شود مصرف این گلها باعث كاهش آب ریزش بینی و تب و فشار خون می‌گردد و علاوه بر آن قابض و معرق است و در موارد آسم و میگرن و ناراحتی‌های قلبی آرامش بخش می‌باشد.
به گفته وحیدی به دلیل خاصیت رقیق كنندگی خون، گلهای این گیاه موجب تسهیل در گردش خون می‌گردد و از انفاركتوس جلوگیری می‌كند و از پوست ساقه درخت نمدار نیز برای درمان بیماری‌های چشمی استفاده می‌شود.
در زمینه غیردارویی نیز با توجه به اینكه چوب درخت نمدار سفید شكری و سبك است در زمینه ساخت كندوی زنبور، چمدان چوبی، صندوقهای چای و برنج، چوپاره (طبق) و همچنین ستون خانه‌ها درروستاها استفاده می‌شود.
هیزم این درخت چندان مرغوب نبوده و از زغال آن بیشتر در باروت‌سازی استفاه می‌كنند و از چوب آن در دكوراسیون چوبی بهره‌گیری می‌شود.
وحیدی می‌گوید: نمدار شامل ‪ ۴۱‬جنس و ‪ ۴۰۰‬گونه می‌باشد و پیدایش آن به دوره كرتاسه نسبت داده شده است.
این گونه در شمال ایران شامل انواع نمدار پهن برگ با رگبرگهای فرعی كنار برگ پرمو و میوه بی‌ترك‌های برجسته، نمدار جنگلی با رگبرگهای متعدد برگ، تقریبا بی‌مو و میوه‌های بی‌ترك‌های برجسته و دو نوع دیگر نمدار پهن برگ و سرخ است.
گونه نمدار در خاك‌های عمیق، خنك و سبك بویژه در خاك‌های آهكی به خوبی رشد می‌كند، رطوبت پسند و نسبت به آب و مواد غذایی پرنیاز بوده و اقلیم سرد و معتدل را ترجیح می‌دهد.
اغلب نمدارها توسط بذر تكثیر می‌شود كه بذر بین سه تاپنج ماه در "تورب" نگهداری می‌شود و حرارت آن باید یك تا پنج درجه بوده و سپس با كاشت و بوسیله پیوند آن را تكثیر می‌كنند.
چوب این درخت به قارچ‌ها و بیماری‌های چوب حساس است و پس از بریده شدن نباید مدت زیادی در محیط جنگل بماند.

 

منبع

http://woodworking.blogfa.com/post-85.aspx
طبقه بندی: مقاله های آموزشی معرق و منبت و چوب، پایان نامه،
[ سه شنبه 16 خرداد 1391 ] [ 20:21 ] [ حامد حاجی زاده ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By آکاژو Akajho :.
درباره وبلاگ

ماهاگونی یا آکاژو:
آکاژو ها به دو دسته آکاژویی آمریکایی و افریقایی تقسیم می شود که اغلب آکاژویی افریقاییی دربازار ایران یافت میشود. نام علمی این گونه khaya inveeuonsis و از خانواد miliacea است. نام های محلی متفاوتی در کشور های مختلف آفریقا دارد .درون چوب قرمز رنگ و برون چوب نازک سفید مایل به صورتی رنگ دارد.
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :

افراد حاضر در این وب

امکانات وب